Jesteś tutaj

Szczepienie przeciwko COVID – 19 – Informacje dla Seniorów

Rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, który wywołał ogólnoświatową pandemię, sprawił, że ostatni rok był szczególnie trudny dla nas wszystkich. W dalszym ciągu na największe ryzyko narażeni są seniorzy, osoby niepełnosprawne i pozostające w stałym leczeniu przewlekłym. Zahamowanie rozwoju epidemii jest zadaniem trudnym i niesie ze sobą pewne wyrzeczenia. Wszyscy musimy dostosować się do nowych realiów, zmienić przyzwyczajenia i nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Jednym ze sposobów jest ograniczenie kontaktów społecznych do minimum oraz stosowanie się do zaleceń i zachowanie wszelkich środków ostrożności z uwagi na duże ryzyko zakażenia koronawirusem.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się szczepionka, dająca szansę na pokonanie pandemii i powrót do normalności. W związku z powyższym, również na terenie Polski wprowadzono możliwość skorzystania ze szczepienia. Od dnia 15 stycznia 2021r. ruszył kolejny etap Narodowego Programu Szczepień. Od tego dnia seniorzy w wieku powyżej 80 roku życia mogli zarejestrować się na szczepienie na konkretny termin. Od dnia 22 stycznia 2021r. umożliwiono rejestrację na szczepienie osobom, które ukończyły 70 lat. Istnieje możliwość zgłoszenia już teraz chęci zaszczepienia poprzez uzupełnienia krótkiego formularza on-line (strona internetowa: https://szczepimysie.pacjent.gov.pl)

W trosce o zdrowie i dobro podopiecznych MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej, pracownicy socjalni tutejszego ośrodka wykonali szereg rozmów telefonicznych z seniorami z Gminy Dąbrowa Tarnowska. W trakcie rozmów informowano o możliwości zarejestrowania się ich grupy wiekowej, przekazywano aktualne numery telefonów pod jakimi można zgłosić chęć rejestracji na szczepienie, a także informowano jak wygląda przebieg rejestracji oraz jakie dane należy mieć przy sobie. W przypadku wątpliwości informowano o możliwości skorzystania z teleporady lekarza rodzinnego, który udzieli fachowej informacji.

INFORMACJE OGÓLNE:

Jak się będzie można zarejestrować?

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji, masz 4 możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

4. Wyślij SMS na numer 664 908 556

Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

Warto dodać, iż aby zarejestrować się na szczepienie nie jest wymagane żadne dodatkowe skierowanie od lekarza – gdy rozpocznie się etap, w którym będziemy mogli się zaszczepić, wszystkim osobom posiadającym numer PESEL (z grupy osób uprawnionych do szczepień w ramach danego etapu) wystawione zostaną automatyczne e-skierowania, ważne 60 dni. Indywidualne skierowania lekarze będą wystawiać jedynie tym osobom, które nie posiadają numeru PESEL lub nie mogły poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Sam proces rejestracji jest, jak widać, bardzo prosty, a o terminie podania szczepionki zostanie każdy powiadomiony osobiście. Zawracamy się także z apelem do rodziny, przyjaciół lub sąsiadów, by zaangażowali się w pomoc seniorom i pomogli dotrzeć do punktu szczepień osobom w wyznaczonej godzinie. Jeśli jednak nikt nie jest w stanie Państwu w tym pomóc, a nie potraficie Państwo dotrzeć do punktu szczepień samodzielnie, to Gmina Dąbrowa Tarnowska postara się zorganizować transport. W celu zaplanowania dowozu prosimy odpowiednio wcześniej zadzwonić na specjalną infolinię do koordynacji transportu i pomoc mieszkańcom Gminy Dąbrowa Tarnowska pod numer telefonu (14) 644-21-07 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej (w poniedziałki od 8:00 do 16:00 i od wtorku do piątku od 7:30 do 15:30).

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej