Jesteś tutaj

„Zrozumieć emocje” - temat warsztatów psychologicznych w ramach projektu „Droga do sukcesu”

W dniu 15 listopada 2018 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej (ul. Kościuszki 15A) odbyły się kolejne warsztaty dla wszystkich Uczestników Projektu „Droga do sukcesu”. Na spotkaniu tym razem poruszono temat emocji. Każdy człowiek odczuwa emocje, ale nie każdy potrafi je zrozumieć. Prowadząca zajęcia Pani Psycholog - mgr Anita Nowak – położyła przede wszystkim nacisk na rozwinięcie samoświadomości emocjonalnej Uczestników Projektu.

 

Emocje towarzyszą nam każdego dnia i mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, postrzeganie otoczenia oraz wpływają bezpośrednio na relacje z innymi ludźmi. Podstawą do zrozumienia emocji jest poznanie samego znaczenia pojęcia, innymi słowy są to zazwyczaj krótkotrwałe przeżycia. Wywołują je codzienne sytuacje o różnej intensywności. Podstawowe emocje, jakie przeżywa człowiek to gniew, strach, smutek, radość, wstyd, wstręt i zaskoczenie. Emocje często mylone są z uczuciami, ale trwają one krócej. Dzięki interakcjom z ludźmi uczymy się uczuć, na które składają się właśnie emocje. Nie mamy wpływu na nie, odczuwamy je bez względu na naszą wolę. Aby mieć możliwość wpływu na myśli i zachowania, jakie wywołują emocje, musimy nauczyć się je rozpoznać, nazywać i odnotowywać.

Pani Psycholog podczas warsztatów przekazała Uczestnikom Projektu wiedzę, która pomoże im w codziennych sytuacjach kontrolować emocje – dopasowywać je do rozumowania, rozwinąć szeroko pojętą Inteligencję Emocjonalną. Wyjaśniła, że aby móc ją rozwijać i działać poprzez emocje, trzeba być gotowym na doświadczanie ich wszystkich. Hamowanie emocji, ignorowanie lub tłumienie uczuć ma ogromny wpływ bowiem na sposób myślenia i zachowania. Jeśli dajemy się ponieść emocjom, zwykle później żałujemy. Emocje, które nie zostaną opanowane, mogą spowodować wiele szkód.

Jak podkreśliła Pani Psycholog - nauka przeżywania emocji i uczuć zmienia także rodzicielstwo. To my dorośli mamy wpływ na to, jak rozwija się nasze dziecko. Dzieci uczą się przez naśladowanie i obserwowanie też ekspresji emocji dorosłych. Jeśli są one spójne
z zachowaniem i sytuacją, dziecko ma szanse rozwijać prawidłowy system wyrażania emocji. Jeśli jednak ta ekspresja nie jest spójna i nie jest tłumaczona dziecku, rodzi się rozdźwięk, którego dziecko nie jest w stanie samo złagodzić i który w konsekwencji zaburza jego rozwój emocjonalny. Każdy rodzic ma prawo przeżywać różne emocje i uczucia, ale jak wyjaśniła Psycholog są sposoby aby przeżywać je tak, by swojego dziecka nie krzywdzić. Zaakceptowanie przeżywania przyjemnych, ale i nieprzyjemnych emocji i uczuć jest pierwszym krokiem do sukcesu lepszego rodzicielstwa!

Czterogodzinne zajęcia z Panią Psycholog prowadzone są w luźnej atmosferze i cieszą się dużym powodzeniem. Podczas warsztatów Uczestnicy Projektu poznali rodzaje emocji, a także nauczyli się je rozpoznawać na podstawie mimiki twarzy i ciała. Nabyta wiedza pomoże uczestnikom kontrolować swoje emocje, a tym samym wykształcić emocjonalną inteligencję. Taka emocjonalna samokontrola pozwala przetwarzać uczucia lub emocje, tak aby one nie decydowały, pozwala mieć wpływ na zachowanie, i tym samym ogranicza niepożądane zachowania, np. krzyk, uderzenie dziecka czy nieproporcjonalne kary. W celu wzmocnienia samokontroli Pani Psycholog zaproponowała szereg ćwiczeń, które pomogą Uczestnikom Projektu opanowywać towarzyszące im emocje.

 

Sadzimy nasiona, które przynoszą naszemu życiu kwiaty,
więc najlepiej usuń chwasty gniewu, chciwości, zazdrości i wątpliwości.
Tak, aby spokój i obfitość mogły się objawić wszystkim”

-Dorothy Day”

 

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach aktywnej integracji o charakterze społecznym. Dodatkowo, dla dzieci Uczestników, na czas prowadzonych warsztatów została zapewniona konieczna opieka.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz jego realizacji można uzyskać w Biurze Projektu:

MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej, pok. nr 18, I piętro
Poniedziałek: 8:30-16:30

Wtorek - Piątek: 07:30-15:30
oraz pod numerem telefonu (14) 657-83-83

 

 

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej