W dniu 07.03.2025r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się zajęcia informacyjno-edukacyjne w ramach realizacji projektu socjalnego pn. „Świadomi wobec przemocy” skierowane do uczniów kl. VIIa Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Głównym celem spotkania była profilaktyka i edukacja uczniów szkoły podstawowej w zakresie reagowania na przemoc domową, przemoc rówieśniczą i cyberprzemoc.
W spotkaniu uczestniczyło 23 uczniów kl. VIIa wraz z wychowawcą - Wicedyrektorem Szkoły Panem Arturem Pobiegło.
Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy na tematy dotyczące: zjawiska przemocy rówieśniczej w szkole i cyberprzemocy, sposobów reagowania na przemoc i agresję oraz możliwości uzyskania pomocy w sytuacji doznawania przemocy ze strony rówieśników lub bycia jej świadkiem, jak również uzyskania pomocy w sytuacji doznawania przemocy domowej.
Zajęcia przeprowadzone zostały przez: mł. asp. Dariusza Leżonia – dzielnicowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Ewę Światłowską – Z-cę Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Ewę Ząbkowską – Starszego specjalistę pracy socjalnej.
W pierwszej części spotkania Ewa Światłowska – Z-ca Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w Dąbrowie Tarnowskiej przybliżyła tematykę przemocy domowej oraz sposobów jej przeciwdziałania. Przedstawiła również jak utrzymać prawidłowe relacje z rówieśnikami, oraz jak budować poczucie własnej wartości. Uwrażliwiała uczniów jak zachowywać się w sytuacji gdy widzi się agresywne zachowanie i gdzie można zgłosić doznawanie przemocy rówieśniczej i domowej.
Następnie mł. asp. Dariusz Leżoń przeprowadził prezentację i przedstawił młodzieży informacje na temat cyberprzemocy, przykładowych form cyberprzemocy, szkodliwych treści w Internecie, bezpieczeństwie w sieci, oraz omówił co grozi nastolatkowi za hejt w Internecie. Przekazał jak pomóc kiedy widzi się cyberprzemoc. Funkcjonariusz poruszał temat odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne i przejawy demoralizacji. Wyjaśnił młodzieży czym jest czyn karalny, czyn zabroniony i demoralizacja, oraz omówił środki przeciwdziałania demoralizacji nieletnich.
W drugiej części spotkania wyświetlono uczniom krótkie filmy pt.: „Przemoc rówieśnicza – Nie bój się o tym mówić”, który został opracowany przez Polska Policja i film pt.: „Idzie gruby, w drzwi się nie zmieścisz…” zrealizowany w ramach Kampanii społecznej #NieZnaszNieHejtuj.
W trzeciej części spotkania Ewa Ząbkowska zaprezentowała młodzieży Punkt Konsultacyjny mieszczący się w siedzibie MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej. Wyjaśniła z jakiego rodzaju pomocy i wsparcia można skorzystać w ww. punkcie. Omówiła również działalność Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Punktu Konsultacyjnego dla Osób Uzależnionych i Ich Rodzin. Na koniec zajęć umożliwiono młodzieży wejście do pokoju w którym znajdują się ww. Punkty.
Uczestnikom zajęć przekazano ulotki i broszury informacyjne na temat zjawiska przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy oraz dane teleadresowe podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomoc i wsparcie dzieciom doświadczającym przemocy.
Spotkanie zrealizowane było dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Iwonie Wrzoskiewicz-Słonka, oraz Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Wyrażamy podziękowania za współpracę.
sporządził: E. Ząbkowska
MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej