Jesteś tutaj

Zajęcia edukacyjne i warsztatowe pt.: „Przemoc rówieśnicza, jak reagować?”

W dniu 27.03.2023r. w Szkole Podstawowej w Laskówce Chorąskiej, odbyły się zajęcia edukacyjne i warsztatowe pt.: „Przemoc rówieśnicza, jak reagować?” skierowane do uczniów klas V, VI, VII i VIII.

Zajęcia edukacyjne i warsztatowe przeprowadzono w ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2024 oraz Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2022-2024 w Gminie Dąbrowa Tarnowska. Głównymi celami przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy na tematy dotyczące: zjawiska przemocy rówieśniczej w szkole i cyberprzemocy, sposobów reagowania i możliwości pomocy w sytuacji doznawania przemocy ze strony rówieśników lub bycia jej świadkiem.

     Zajęcia przeprowadziły Monika Chajm II Z-ca Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Iwona Bartula Specjalista pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej.

         W pierwszej części spotkania omówiono zagadnienia przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy, scharakteryzowano formy przejawiania przemocy rówieśniczej w szkole, przedstawiono jak uczniowie mogą bronić się przed przemocą rówieśniczą oraz jakie działania są potrzebne, aby skutecznie przeciwdziałać przemocy rówieśniczej w szkole.

          W drugiej części spotkania zaprezentowano uczniom krótki film pt.: „Historia Magdy”, który został opracowany przez Fundacje Dajemy Dzieciom Siłę i udostępniony jako materiał edukacyjny.

        Podczas prac warsztatowych uczniowie w 4-5 osobowych grupach, na podstawie przedstawionego filmu, przygotowywali odpowiedzi na pytania, dotyczące zagadnienia przemocy rówieśniczej, zapisując je na kartkach. Po zaprezentowaniu przez grupy odpowiedzi, zapisywane były najważniejsze ustalenia. Po zakończeniu prac w grupach, uczniowie wypowiadali się na temat przedstawionej sytuacji i odczuć, które towarzyszyły głównej bohaterce filmu, doznającej przemocy rówieśniczej. Wśród uczniów wywiązała się żywa dyskusja na temat proponowanych sposobów udzielenia pomocy głównej bohaterce oraz towarzyszących jej uczuć. Podczas zajęć warsztatowych omówiono zagadnienia obowiązku zgłaszania występowania przemocy rówieśniczej w szkole, w drodze  do szkoły, po zajęciach szkolnych oraz zwrócono uwagę, iż uczniowie będąc świadkami przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy, mogą na nią skutecznie reagować. Uczniowie sami zaproponowali i sformułowali zasady, które powinny być przestrzegane, aby w szkole nie dochodziło do przemocy rówieśniczej  i każdy uczeń mógł czuć się bezpiecznie.

         Wszystkim uczestnikom zajęć przekazano ulotki i broszury informacyjne na temat zjawiska przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy oraz dane teleadresowe podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomoc i wsparcie dzieciom doświadczającym przemocy.

Na ręce Dyrektora Szkoły Podstawowej w Laskówce Chorąskiej  przekazano również ulotki i broszury skierowane do nauczycieli i rodziców z zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy, jako jednej z form przemocy rówieśniczej. Ulotki dla rodziców będą sukcesywnie przekazywane podczas zaplanowanych spotkań w szkole.

Spotkanie zrealizowane było dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły Podstawowej w Laskówce Choraskiej  Pani Teresie Dąbrowa, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie warsztatów. Wyrażamy podziękowania za współpracę i poświęcony czas.

 

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej