Jesteś tutaj

Wniosek o świadczenie Dobry Start złożony w sierpniu to gwarancja jego wypłaty do końca września

Trwa składanie wniosków na nowy okres świadczeniowy m. in. o świadczenie "Dobry Start". Świadczenie otrzymasz tylko wtedy, jeśli wniosek złożysz w odpowiednim terminie. Im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej świadczenie do nas trafi. Warto też pamiętać, żeby nie przegapić terminu złożenia wniosku o świadczenie. W przeciwnym razie rodzina albo pozbawi się prawa do wybranego świadczenia (dotyczy to programu "Dobry Start"), albo na jego przyznanie i wypłatę będzie musiała dłużej poczekać (np. w programie "Rodzina 500+").

Świadczenie "Dobry Start"

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia dobry start są przyjmowane drogą online od 1 lipca danego roku do 30 listopada, a w przypadku wniosków składanych drogą papierową w urzędzie – od 1 sierpnia do dnia 30 listopada.

Wnioski złożone po upływie terminu 30 listopada pozostawia się bez rozpatrzenia.

Kiedy wypłata świadczenia?

Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata następuje w terminie 2 miesięcy licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku. W przypadku prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków złożonych w lipcu lub sierpniu, ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje nie później niż do 30 września.

logotym mrpips.gov.pl 10 dni dla świadczenia Dobry Start wypłaconego we wrześniu

Świadczenie wychowawcze – "Rodzina 500+"

Wniosek  o 500+ składamy co roku aż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Każdy wniosek dotyczy jednego okresu, na jaki są przyznawane pieniądze. Okres przyznawania pieniędzy z programu Rodzina 500+ trwa 12 miesięcy — od 1 października do 30 września kolejnego roku.

Wnioski są przyjmowane drogą elektroniczną – online – od 1 lipca natomiast wnioski papierowe składane osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty są przyjmowane przez urzędy od 1 sierpnia.

Od kiedy wypłata?

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu  daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. Przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za październik nastąpi najpóźniej do 31 października. W przypadku, gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 30 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia tego roku.

W przypadku złożenia wniosku na nowy okres zasiłkowy w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

Świadczenia rodzinne

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy przyjmowane od 1 lipca online, a w przypadku wniosków składanych drogą papierową – od 1 sierpnia.

Kiedy wypłata?

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do 31 sierpnia ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do 30 listopada. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do 31 grudnia. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 listopada do 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się, na okres świadczeniowy, czyli od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane drogą elektroniczną – online – od 1 lipca natomiast wnioski papierowe składane osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty są przyjmowane przez urzędy od 1 sierpnia.

Kiedy wypłata?

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za październik następuje do 31 października. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z FA na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje najpóźniej do 30 listopada tego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do 31 grudnia tego roku.

Źródło: www.mrpips.gov.pl

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej