Jesteś tutaj

Warsztaty grupowe w ramach aktywnej integracji z projektu pn. "Droga do sukcesu"

Zdjęcie z projektu "Droga do sukcesu"

W dniu 29 października 2018 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej (ul. Kościuszki 15A) odbyły się drugie warsztaty dla wszystkich Uczestników Projektu „Droga do sukcesu”. Hasłem przewodnim spotkania była „asertywność”.

Warsztaty ponownie poprowadziła Pani Psycholog - mgr Anita Nowak, która podstawą do rozmów uczyniła słowa Herberta Fensterheim:

Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne,
sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie.
Jeżeli tak, jest ono asertywne. Jeżeli nie – nie jest ono asertywne”.

Wszyscy Uczestnicy Projektu poznali znaczenie słowa „asertywność”, przy czym Pani Psycholog obaliła mit, że asertywność to tylko umiejętność mówienia „nie” i komunikaty, które gwarantują realizację swoich celów. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że asertywność to coś więcej niż odmawianie, a w kontaktach ważna jest przede wszystkim asertywna postawa. Bycie asertywnym oznacza także umiejętność przyjmowania i wyrażania krytyki, pochwał i innych opinii, umiejętność reagowania w sposób nieuległy, w tym odmawiania.

Przeprowadzono także ćwiczenia polegające na odpowiedzeniu na 5 pytań, które ułatwiły Uczestnikom Projektu ustalić jaki rodzaj postawy asertywnej prezentują swoją osobą: postawę uległą, agresywną, manipulacyjną czy też asertywną. Ponadto grupa wspólnie z Panią Psycholog omówiła swoje mocne i słabe strony. Dodatkowo uczestnicy poznali swoje fundamentalne prawa oraz nauczyli się zachowań asertywnych, oraz w jaki sposób można je zasygnalizować. Na podstawie przykładów poznali techniki zachowań asertywnych, które z pewnością pomogą wszystkim Uczestnikom Projektu w codziennych relacjach międzyludzkich.

W trakcie zajęć Pani Dyrektor MOPSiWR – Katarzyna Hałun wręczyła osobiście Uczestnikom Projektu materiały biurowe, które mają im służyć podczas zajęć grupowych i indywidualnych realizowanych w ramach projektu.

Zajęcia z Panią Psycholog trwały cztery godziny i ponownie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zdobyte podczas warsztatów umiejętności społeczne będą bardzo przydatne w codziennych sytuacjach społecznych i interpersonalnych. Spotkanie miało pozytywny oddźwięk.

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach aktywnej integracji o charakterze społecznym. Dodatkowo, dla dzieci Uczestników, na czas prowadzonych warsztatów została zapewniona konieczna opieka.


Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

 

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz jego realizacji można uzyskać w Biurze Projektu:

MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej, pok. nr 18, I piętro

Poniedziałek: 8:30-16:30
Wtorek - Piątek: 07:30-15:30
oraz pod numerem telefonu
(14) 657-83-83

 

 

 

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej