Jesteś tutaj

Warsztaty edukacyjne w ramach realizacji projektu socjalnego pn. „Świadomi wobec przemocy”

    W dniu 17.03.2025r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się warsztaty edukacyjne dla rodziców w ramach realizacji projektu socjalnego pn. „Świadomi wobec przemocy”.
   Głównym celem spotkania była profilaktyka poprzez uwrażliwienie uczestników na potrzeby dzieci i rodziny, budowanie silnych więzi rodzinnych i przekazanie sposobów właściwej komunikacji w rodzinie. Warsztaty edukacyjne przeprowadzone zostały przez Panią psycholog Annę Biś.

   Celem przeprowadzonych zajęć było wyposażenie uczestników w wiedzę na tematy dotyczące: prawidłowych relacji, wsparcia rozwoju emocjonalnego, właściwej komunikacji, budowanie poczucia wartości u dzieci i innych członków rodziny.
    Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z potrzebami dzieci i dorosłych. Omówiono wpływ postaw rodzicielskich, akceptacji dziecka, postawę współdziałania i porozumiewania się bez przemocy. Pani psycholog przekazała uczestnikom jak rozmawiać, jakie są cele rozmów, jak regulować emocje i jakie popełniamy błędy w komunikacji.
    Podejmowana tematyka obejmowała również co zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, na czym budujemy rodzinę i atmosferę panującą w domu. Uczestnicy zapoznali się ze stylami wychowania. Dowiedzieli się co się dzieje u dziecka gdy rodzice się kłócą i jakie zaburzenia zachowania występują. Podjęto dyskusję na temat stosowania kar. Uczestnicy wypowiedzieli się za stosowaniem pochwał u dzieci. Pani psycholog z uczestnikami omówiła 10 zasad stosowania konsekwencji i metodę modelowania – dawania dobrego przykładu. Uczestnicy dowiedzieli się jak chwalić bez oceny i jak ważne jest poświęcenie czasu dzieciom i innym członkom rodziny. Uczestnicy podczas warsztatów mieli możliwość poćwiczyć prawidłową komunikację. Podczas spotkania wyposażono uczestników w wiedzę jak sami możemy regulować emocję i jak zarządzać swoją złością, jak nauczyć się dostrzegać i nazywać uczucia dziecka, co zrobić aby dziecko z nami rozmawiało.

    Dwugodzinne zajęcia warsztatowe z Panią Psycholog prowadzone były w luźnej atmosferze i zostały pozytywnie ocenione przez uczestników, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w podobnych wydarzeniach w przyszłości.

Wyrażamy podziękowania Pani psycholog Annie Biś za przeprowadzenie warsztatów, oraz uczestnikom za udział i zaangażowanie.

 

 

sporządził: E. Ząbkowska

 

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej