Jesteś tutaj

Spotkanie Zespołu Monitorującego w sprawie sprawozdania ze Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska na lata 2014-2020

Zdjęcia ze spotkania zespołu monitorującegoW dniu 12.03.2018r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie Zespołu Monitorującego w sprawie sprawozdania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2014-2020 Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska, któremu przewodniczyła Pani Katarzyna Hałun - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej z następującym składem zespołu:

  • Panią Anną Jastrzębiec – Witowska – Urząd Miejski Dąbrowa Tarnowska,
  • Panią Barbarą Nawój – Przedszkole nr 1 Dąbrowa Tarnowska,
  • Panią Anną Bator – Przedszkole nr 2 Dąbrowa Tarnowska,
  • Panią Ewą Mróz - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Panią Iwoną Bartula - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Panią Ewą Borek - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej.

Podczas spotkania omówiono i przeanalizowano realizację zadań poszczególnych działań przez realizatorów/instytucje. Przedstawiono dalsze działania realizatorów i potrzeby podnoszenia inicjatyw jak również podano zakres zadań, które wymagają poszerzenia i dalszego realizowania w ramach Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska na lata 2014-2020. tj:

  1. Poszerzenie współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i organizacjami pozarządowymi w zakresie inicjowania i wspierania systemowych rozwiązań umożliwiających podjęcie pracy, w szczególności w zakresie tworzenia spółdzielni socjalnych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej w zakresie współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w 2017roku realizował Program Aktywizacja i Integracja (PAI). Od 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej zaplanował środki na aktywizacje bezrobotnych bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej w ramach prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której bezrobotny zamieszkuje lub przebywa.
  2. Zapewnienie oraz stałe rozwijanie oferty placówek wsparcia dziennego.
  3. Zwiększenie ilości uczestników grup wsparcia dla rodzin objętych asystą rodziny.
  4. Podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych. W 2017r. odbyło się szkolenie edukacyjne skierowane do sprzedawców napojów alkoholowych.
  5. Dalsze prowadzenie działań profilaktycznych i rehabilitacyjnych.
  6. Wsparcie inicjatyw szerzących wiedzę i podnoszących kwalifikacje osób niepełnosprawnych oraz osób długotrwale lub ciężko chorych.
  7. Szerzenie idei i pomoc w organizowaniu rodzinnych domów pomocy.
  8. Szerzenie idei i współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska widzi się dalszą potrzebę funkcjonowania placówek wsparcia dziennego (dla dzieci, osób niepełnosprawnych, osób starszych), mieszkania chronionego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, spółdzielni socjalnej, rodzinnego domu pomocy. Należy jednak nadmienić, iż w roku 2017 przeprowadzono remont mieszkania chronionego, w celu dostosowania warunków w ww. mieszkaniu zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012r. w sprawie mieszkań chronionych, łącznie z dostosowaniem tych warunków dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ponadto od 2018roku na terenie MOPSiWR została utworzona Placówka wsparcia dziennego „Jutrzenka” dla dzieci i młodzieży, dodatkowo planuje się utworzenie klubów samopomocy, które prowadzone byłyby przez organizację pozarządową.

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej