Jesteś tutaj

Spotkanie informacyjne ekodoradcy Urzędu Miejskiego z Pracownikami MOPSiWR

Zdjęcie ze spotkania z ekodoradcąPrzyjęty przez rząd „Krajowy Program Ochrony Powietrza do roku 2020,”  z dnia 17 września 2015r., zaangażował Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – do  jego realizacji we współpracy z resortami energetyki, infrastruktury i środowiska, tym samym włączyło to  również pracowników socjalnych w działania informacyjne mające na celu podniesienie wiedzy na temat czystego powietrza bez smogu w ramach pracy socjalnej.

W związku z realizacją projektu socjalnego "Czyste powietrze bez smogu" w dniu 9 maja 2018r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej miało miejsce spotkanie informacyjne ekodoradcy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Pana Szymona Lichorobca.  W spotkaniu wzięła udział Pani Dyrektor  Katarzyna Hałun, wraz z pracownikami  Działu Wsparcia Rodziny i Działu Świadczeń.

W trakcie spotkania Pan Szymon Lichorobiec przedstawił następujące zagadnienia:

  1. Zanieczyszczenia powietrza.
  2. Stan jakości powietrza w województwie małopolskim z uwzględnieniem Gminy Dąbrowa Tarnowska.
  3. Konsekwencje wynikające ze złej jakości powietrza.
  4. Problem ubóstwa energetycznego.
  5. Propozycja wsparcia oszczędności zużycia energii u osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

Do najważniejszych informacji przedstawionych podczas spotkania można zaliczyć:

Prezentacja 1

Stan jakości powietrza w Gminie Dąbrowa Tarnowska

Badania prowadzone na mobilnej stacji WIOŚ w Dąbrowie Tarnowskiej w 2014 roku wykazały, że: stężenie średnioroczne z pomiarów 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 32 µg/m3 tj. 80,0% normy. Stężenie 24-godzinne przekroczyło poziom dopuszczalny 20 razy w okresie prowadzenia pomiarów, który objął 33% dni w roku. Pomiary prowadzono okresowo w następujących miesiącach: styczeń, marzec, kwiecień, maj, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad. Najniższe wartości stężeń notowano w maju a najwyższe w marcu i wrześniu.

Stężenie średnioroczne benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 wynosiło 4 ng/m3, przy wartości dopuszczalnej 1 ng/m3. Pomiary były prowadzone przez 32% dni w roku. Najwyższe stężenia notowano w miesiącu marcu a najniższe w sierpniu. Zawartość benzo(a)pirenu oznaczano w próbkach pyłu PM10 pobieranych wagowo.

Problem ubóstwa energetycznego

Prezentacja 2

Działania realizowane mające wpływ na poprawę jakości powietrza - Gmina Dąbrowa Tarnowska:

  • udział w projekcie LIFE – Małopolska w zdrowej atmosferze (koło zamachowe)
  • działania informacyjne/edukacyjne
  • wymiana starych kotłów na paliwa stałe w ramach MRPO I PONE (115 sztuk) + (100 sztuk)
  • głęboka termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej
  • instalacja odnawialnych źródeł energii na budynkach użyteczności publicznej
  • budowa systemu Park & Ride wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz wznowienie połączenia kolejowego
  • budowa obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej DK73
  • budowa ścieżek rowerowych
  • rozwój rozproszonych źródeł energii - mikro instalacje OZE
  • indywidualne inwestycje mieszkańców (termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła)
  • współpraca z MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej

Konsekwencje wynikające ze zlej jakości powietrza:

Prezentacja 3

Ważnym elementem spotkania było przedstawienie współpracy eko-doradcy z MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej. Polega ono w szczególności na możliwości udzielania mieszkańcom gminy oraz klientom MOPSiWR szerokiej informacji w zakresie sposobów oszczędzania energii elektrycznej, pozytywów z wymiany starego pieca "kopciucha" na nowoczesne urządzenie grzewcze, sposobów zmniejszenia strat ciepła z domu, sposobów oszczędzania kosztów ogrzewania w zależności od rodzaju instalacji grzewczych.

Prezentacja 4

Wśród uczestników spotkania zostały rozdane przez Pana Szymona Lichorobiec ulotki informacyjne o tematyce ”Smog albo zdrowie”- które zawierają praktyczne informacje.

Broszurka smog

Ulotka 1 MOPSiWR - smog

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej wyraża podziękowanie Panu Szymonowi Lichorobiec ekodoradcy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej za współpracę i przedstawienie ważnych informacji na temat smogu.

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej