Jesteś tutaj

Realizacja POPŻ – Podprogram 2016 – Współpraca Banku Żywności w Krakowie z małopolskimi organizacjami partnerskimi

Logo Bank żywności w Krakowie - JPGRealizacja PO PŻ 2014-2020 Podprogram 2016 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym trwała nieprzerwanie od sierpnia 2016 do 14 czerwca 2017.
W ramach Podprogramu 2016 łącznie do 48.365 osób potrzebujących w Małopolsce trafiło 2.448,562 ton żywności (262.223 paczki i 129.972 posiłki). Pomoc ta dotarła do mieszkańców 104 małopolskich gmin.
Dystrybucję żywności realizowaliśmy ze 100 współpracującymi z nami organizacjami partnerskimi, wśród nich były stowarzyszenia, fundacje, parafie oraz 31 Ośrodków Pomocy Społecznej.
W tymże Podprogramie dostępne były następujące artykuły spożywcze: makaron, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, fasola biała, koncentrat, cukier biały, olej rzepakowy, gulasz wieprzowy, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy.

Zdjęcia 0 - Bank Żywności w Krakowie

W ramach PO PŻ Podprogram 2016 wspólnie z Państwem realizowaliśmy działania towarzyszące, które mają na celu włączenie społeczne odbiorców końcowych pomocy żywnościowej. Działania te realizowane były w formie:

  • warsztatów kulinarnych pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych sezonowych, lokalnych i dostępnych w paczce,
  • warsztatów żywieniowych i dotyczących zdrowego żywienia,
  • warsztatów edukacji ekonomicznej - gospodarowanie budżetem domowym.

W ciągu Podprogramu 2016 zostało zrealizowanych 366 warsztatów (173 – kulinarne, 137 – żywieniowe, 57 – ekonomiczne), łącznie wzięło w nich udział 5.359 osób. Działania towarzyszące cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony organizacji lokalnych, jak i odbiorców żywności.

Zdjęcia 1 - Bank Żywności w Krakowie

Poza działaniami towarzyszącymi finansowanymi, prowadzone były przez Państwa organizacje również niefinansowe działania towarzyszące mające na celu w szczególności:

  • włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych,
  • pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej,
  • wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

W zależności od profilu działania organizacji lokalnej działania towarzyszące różniły się od siebie i dostosowane były do potrzeb odbiorców pomocy. Spośród powtarzających się form wsparcia należy wymienić: pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, udzielanie informacji o możliwych formach wsparcia, poradnictwo, nauka pisania pism urzędowych, CV i listu motywacyjnego, konsultacje indywidualne.
Inne formy działań towarzyszących na rzecz włączenia społecznego to: tworzenie grup samopomocowych, wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, pedagogiczne, działania integrujące - organizacja spotkań opłatkowych i wigilijnych (w szczególności - osoby starsze, samotne, niepełnosprawne).
Podsumowanie działań w ramach POPŻ jest znakomitą okazją do podziękowania Państwu za zaangażowanie w pracę na rzecz naszych beneficjentów. Dzięki Państwu możemy docierać z pomocą do wszystkich, którzy tego wsparcia potrzebują.

Stopka PEAD -

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej