Jesteś tutaj

Projekt Socjalny "Zima u seniorów"

Grafika projekt socjalny zima u seniorówW pierwszym kwartale 2020r. P. Ewa Mróz oraz P. Marek Stafii, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej realizują projekt socjalny pt. "Zima u seniorów". Projekt ten jest adresowany do seniorów, mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej. Celem projektu socjalnego  jest rozpowszechnienie w  szerokim zakresie działań profilaktycznych mających na celu dostarczenie wiedzy praktycznej oraz informacji dotyczących radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia jak również w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa we własnym gospodarstwie domowym.

Pojęcia starość i starzenie się można rozważać na dwa sposoby – w aspekcie jednostkowym oraz jako zjawiska dotyczące zbiorowości tych jednostek, tj. społeczeństwa danego regionu, kraju, części świata. W aspekcie jednostkowym starość jest zjawiskiem biologicznym składającym się na cykl życia ludzkiego (Zych 2004). Według Kirkwooda, starzenie się jest procesem postępującego upośledzenia funkcji życiowych organizmu oraz utratą zdolności adaptacyjnych do zmian środowiskowych wraz ze zwiększającym się prawdopodobieństwem zgonu (Kirkwood 1996). Na ogół nieuniknionym etapem procesu starzenia się jest stan określany jako starość. Starzenie się, zgodnie z przyjętym w literaturze psychogerontologicznej określeniem, oznacza pewien proces i ma charakter dynamiczny, podczas gdy starość jako stan ma charakter statyczny (Porzych 2004)

Wzrost odsetka osób starych w społeczeństwie Polski nabiera coraz większego tempa. Do roku 2035 udział osób w wieku 65 i więcej lat (65 lat powszechnie przyjmuje się jako umowną granicę starości) zbliży się do ¼. Proces demograficznego starzenia się ludności przebiegać będzie nierównomiernie, w większym stopniu kształtując strukturę demograficzną mieszkańców miast.

Gmina Dąbrowa Tarnowska wg stanu na 31.XII.2020r. liczy 20 868 mieszkańców, z czego mężczyzn po 65 roku życia jest 1415, co stanowi 6,78 % ogółu mieszkańców, natomiast kobiet 2576 osób co stanowi 12,34 % ogółu mieszkańców Gminy.

Zgodnie z prognozą GUS, w miastach będzie znacznie wyższy odsetek osób w wieku 80 i więcej lat. Wskazuje to na potencjalnie większe zapotrzebowanie na różne pomocy i wsparcia dla najstarszych mieszkańców miast. Niemal połowa(49,3%) wszystkich osób starszych pozostaje w jednopokoleniowych gospodarstwach domowych. Na takie gospodarstwa składają się albo gospodarstwa jednoosobowe, albo dwuosobowe, prowadzone najczęściej przez małżeństwa należące do tej samej generacji. Wskazuje to na potrzebę przeanalizowania możliwości takich gospodarstw samodzielnego zaspokajania potrzeb i szans na uzyskanie pomocy ze strony rodziny i grup nieformalnych. Jest to szczególnie ważne w największych miastach, gdzie udział gospodarstw jednopokoleniowych już obecnie zbliża się do 2/3, podczas gdy na wsi jest o połowę mniejszy. Jednym z najważniejszych problemów towarzyszących gospodarstwom jednopokoleniowym jest zapotrzebowanie na pomoc ze strony innych osób. Jak wykazują badania, przytłaczająca liczba osób potrzebujących wsparcia ze względu na ograniczenia sprawności korzysta z pomocy udzielanej przez członków rodziny. Należy jednak dążyć do szybkiego stworzenia kompleksowego systemu świadczeń opiekuńczych i pielęgnacyjnych, udzielanych w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej. Przemawiają za tym następujące przesłanki: osłabienie funkcji opiekuńczych rodziny ze względu na jej kurczenie się, pogarszającą się relację między liczbą osób starszych i młodszych w rodzinie i zwiększoną skłonność do migracji zarobkowych;wydłużenie okresu życia w warunkach utraconej lub poważnie ograniczonej samodzielności (co oznacza wydłużenie okresu sprawowania opieki) i częstsza niż dawniej obecność więcej niż jednej osoby niesamodzielnej w rodzinie lub nawet gospodarstwie domowym;wykorzystanie w opiece coraz bardziej specjalistycznych urządzeń, co wymaga odpowiedniego przygotowania opiekuna nieformalnego, a zarazem ogranicza liczbę osób zdolnych do zapewnienia należytej opieki w środowisku;coraz wyższe bezpośrednie koszty sprawowania opieki, ponoszone przez rodzinę oraz wysokie koszty alternatywne.

Starzenie się polskiego społeczeństwa, rozluźnienie więzi rodzinnych, bądź ich brak w przypadku osób samotnych, w powiązaniu ze wzrastającą liczbą osób potrzebujących wsparcia, uzasadniają realizowanie projektu socjalnego z udziałem seniorów.

1. Założenia Teoretyczne Projektu Socjalnego:

Projekt ten jest adresowany do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i ma na celu nabyciu umiejętności rozpoznawania zagrożeń przez seniorów, adekwatnego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia seniora, wsparcie w zakresie zdrowia somatycznego seniorów oraz radzenia sobie z trudnościami wynikającymi z dysfunkcji zdrowotnych.

Celem projektu jest rozpowszechnienie w szerokim zakresie działań profilaktycznych mających na celu dostarczenie wiedzy praktycznej oraz informacji dotyczących radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia jak również w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa we własnym gospodarstwie domowym.

2. Diagnoza Problemu Społecznego:

Mając na uwadze troskę o wszystkie te osoby Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej stale podejmuje działania, które nie pozwalają aby żadnej z wymienionych osób odczuć negatywnych skutków samotności i starości.

Charakterystyka grupy docelowej/odbiorców:

Grupą odbiorczą projektu będą osoby starsze, samotne, schorowane a także osoby
w trudnej sytuacji życiowej, samotnie mieszkające zrzeszone w ramach Oddziału Rejonowego Związku Emerytów i Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej.

Cel główny projektu socjalnego:

Zmniejszenie czynników ryzyka powodujących szkody zdrowotne jak również życiowe poprzez uruchomienie działalności instytucji wspierających rodzinę w sytuacjach kryzysowych.

Cele szczegółowe projektu socjalnego:

  1. Podniesienie poziomu wiedzy oraz nabycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń przez seniorów, adekwatnego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia seniora, wsparcie w zakresie zdrowia somatycznego seniorów oraz radzenia sobie z trudnościami wynikającymi z dysfunkcji zdrowotnych.
  2. Podniesienie poziomu wiedzy seniorów w zakresie zwiększenia poczucia własnego bezpieczeństwa w gospodarstwie domowym i właściwego reagowania w sytuacji występowania zagrożenia z zewnątrz.
  3. Wzmocnienie współpracy pomiędzy służbami: Pogotowiem Ratunkowym i Komendą Powiatową Policji.

Plan działania

  1. W miesiącu lutym 2020r. zostaną opracowane ulotki, ankieta oraz projekt graficzny.
  2. W miesiącu lutym 2020r w siedzibie „Emerytów i rencistów” w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się spotkanie informacyjne z przedstawicielem Pogotowia Ratunkowego.
  3. W miesiącu marcu 2020r. w siedzibie „Emerytów i rencistów” w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się spotkanie informacyjne z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji.
  4. W miesiącu luty i marcu 2020r. ponownie zostaną rozprowadzone „ Dąbrowskie Pudełka życia” przez pracowników socjalnych MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej, oraz opiekunki domowe zatrudnione w MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej jako uzupełnienie projektu socjalnego w zakresie rozpowszechnianie dalszych działań profilaktycznych skierowane do seniorów.

Koszt realizacji projektu:

Na realizację projektu nie zostaną przewidziane koszty

  • ulotki zostaną wykonane w zakresie własnym tut. MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej.

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej