Jesteś tutaj

PROJEKT SOCJALNY: „ SAMOTNY RODZIC -SUPERBOHATER”

 

Flaga Polski oraz godło

 

Grafika z Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Dąbrowa Tarnowska na lata 2022-2024W dniach  25, 28 oraz 29 lipca 2022r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyły się kolejne spotkania dla Uczestników projektu socjalnego Samotny rodzic – Superbohater” w ramach Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Dąbrowa Tarnowska na lata 2022-2024. Projekt socjalny współfinansowany jest ze środków budżetu państwa w ramach dodatkowych działań mających na celu rozwój pomocy społecznej.

 

W dniu 25.07.2022r. odbyło się spotkanie grupowe dla dzieci z psychologiem Panią Anną Biś. Na warsztatach, uczestnicy lepili z masy solnej postacie symbolizujące podstawowe, odczuwane na co dzień emocje. Dzieci dopasowywały sytuację do odczuwanych emocji łącząc obrazki z opisem. Sami opowiadali jak czują się w wybranych przez siebie sytuacjach. Świadomość emocji jest ważna nie tylko dla dzieci ale także dla ich rodziców. To one pomagają się lepiej zrozumieć, są podstawą do rozmowy. Tego dnia odbyły się także spotkania indywidualne z psychologiem.

 

W dniu 28.07.2022r. odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadziła Pani Anna Wiśniewska-Strzałka z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Dąbrowie Tarnowskiej.                         W ramach prowadzonych warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę dotyczącą zasad racjonalnego żywienia, pozwalające nabyć umiejętności dotyczących wyborów produktów spożywczych oraz planowania zdrowej diety. Rodzice poszerzyli wiedzę w zakresie przyrządzania potraw zgodnie z zasadami zdrowego żywienia oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny. Zdobyli także  wiedzę  nt. planowania wartościowego jadłospisu - dostosowanego do indywidualnych  możliwości finansowych rodziny.

 

W dniu 29.07.2022r. odbyły się warsztaty artystyczne poprowadzone przez Panią Beatę Gądek. Podczas warsztatów dzieci poznawały różne techniki prac plastycznych, jak również mogły same wykonać płyn do baniek  mydlanych. Na świeżym powietrzu odbył się  pokaz baniek mydlanych.  Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy kreatywnie spędzili czas. Ponadto spotkanie pogłębiło kontakt fizyczny i emocjonalny rodzic-dziecko. Rodzice mogli poobserwować własne dziecko podczas zajęć z rówieśnikami w grupie. Po uśmiechach dzieci stwierdzić można, że było to bardzo udane spotkanie.

 

W dniu 29.07.2022r. odbyło się również spotkanie z psychoterapeutą Penem Antonim Marcke, podczas którego rodzice zapoznali się z zagrożeniami dla dzieci, jakie pojawiają się w cyberprzestrzeni. Dowiedzieli  się czym jest uzależnienie od telefonu, komputera, Internetu, jakie są główne przyczyny uzależnienia od komputera i Internetu, czym grozi uzależnienie i jakie są jego skutki. Zdobyli wiedzę jak zapobiegać, jaką profilaktykę stosować, aby nie dopuścić do uzależnienia swoich najbliższych. Spotkanie z psychoterapeutą było bowiem okazją do samorozwoju i lepszego poznania siebie.

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej