Jesteś tutaj

Nowelizacja przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dotycząca uzyskania dodatku dopełniającego

Z uwagi na wejście w życie 1 stycznia 2025r. ustawy z dnia 27 września 2024r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024r. poz. 1615) nastąpiła również nowelizacja przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2024r. poz. 323 z późn.zm.) oraz ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2023r. poz. 1993 z późn.zm.) w zakresie przepisów dotyczących katalogów okoliczności uznawanych za oznaczające uzyskanie i utratę dochodu w rozumieniu ww. ustaw – poprzez dodanie dodatku dopełniającego odpowiednio w art. 3 pkt 23 lit. d oraz w art. 3 pkt 24 lit. d ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz w art. 2 pkt 17 lit. d i art. 2 pkt 18 lit. d ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

W związku z tym, że dodatek dopełniający wprowadzony ww. ustawą z dnia 27 września 2024r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to dodatek ten będzie również uwzględniany przy ustaleniu prawa do uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Uzyskanie dodatku dopełniającego jak i jego utrata będą stanowić odpowiednio zarówno uzyskanie dochodu jak utratę dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ponieważ dodatek ten jest wymieniony w katalogach dochodów utraconych i dochodów uzyskanych w tych ustawach (art. 3 pkt 23 lit. d i art. 3 pkt 24 lit. d ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz art. 2 pkt 17 lit. d i art. 2 pkt 18 lit. d ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów).

W związku z powyższym w sytuacji uzyskania kwoty pieniężnej przyznanego dodatku dopełniającego należy niezwłocznie poinformować tutejszy organ wypłacający świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego, gdyż uzyskanie tego dodatku może mieć wpływ na przyznane świadczenia.

 

Sporządziła A.Tendera

 

 

 

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej