Jesteś tutaj

Nadużywanie alkoholu a przemoc w rodzinie

Logo - stop przemocy"Dotkliwie pobity 11-latek spacerował boso po warszawskich ulicach. Skatował go jego pijany ojciec (ponad 3 promile alkoholu). Agresywny ojciec od dłuższego czasu znęcał się nad 11-latkiem. Tym razem pobił go jednak wyjątkowo dotkliwie. Ślady pobicia miała też matka chłopca. Grozi mu do 5 lat więzienia" - fakt.pl, marzec 2016 r.

"3 marca 2017 roku 5 letnia dziewczynka trafiła do Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii po tym jak została dotkliwie pobita przez pijanego 30- to letniego ojca. Matka dziewczynki w tym czasie też była pijana. W mieszkaniu przebywał jeszcze 4 letni chłopczyk - brat dziewczynki. Informację o prawdopodobnym znęcaniu się nad dziećmi i ich matką przekazała policji babcia dzieci". - dziennikzachodni.pl, marzec 2017 r.

"Do trzymiesięcznej Partycji z Opoczna wezwano pogotowie. Na miejscu ratownicy stwierdzili, że dziecko mogło nie żyć już od wielu godzin. Wstępne ustalenia wskazują, że dziewczynka mogła zostać zamordowana. Czy pijany ojciec zakatował trzymiesięczną córkę w obecności jej matki i ośmioletniego brata? Rodzina miała założoną Niebieską Kartę, a nadzór nad nią sprawował kurator sądowy, dzielnicowy, pracownicy socjalni oraz asystent rodziny. Dlaczego doszło do tragedii?...Na miejscu zastano matkę zmarłej dziewczynki oraz jej 8-letniego syna… kobieta miała w organizmie 2,5 promila alkoholu. Ojciec zmarłego dziecka usłyszał zarzut zabójstwa dziewczynki oraz fizyczne i psychiczne znęcanie się nad 8-letnim synem Kacprem. Jak przypuszczają śledczy, dziewczynka nie zmarła od razu, ale przed śmiercią cierpiała. Według Marii Barbary C. z MGOPS-u ucierpiał też Kacper. Powiedział, że tata uderzył go w głowę pasem dwa razy i z pięści w twarz". - lodz.tvp.pl, maj 2017 rok.

"20 sierpnia 2017 roku w Olkuszu pijany 43 letni mężczyzna chciał podpalić dom w którym znajdowała się jego żona oraz dwójka dzieci. Policja otrzymała zgłoszenie od przerażonej czterdziestolatki (żony), która po usłyszeniu gróźb wraz ze swoimi nastoletnimi dziećmi uciekła z domu. Rodzina kilka lat temu była objęta Niebieską Kartą". - Radio Kraków, sierpień 2017 rok.

Analiza opisanych wyżej czterech rodzinnych tragedii pozwala twierdzić, że nadużywanie alkoholu, przede wszystkim przez mężczyzn, może prowadzić do niewyobrażalnej przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinach. Podobnych dramatów w skali roku jest przerażająco dużo. W 2016 roku ogólna liczba osób podejrzewanych o przemoc w rodzinie wyniosła w naszym kraju aż 74155, w tym 68321 to sprawcy mężczyźni. Jeżeli rodzina lub określona grupa osób doświadcza prześladowania, agresji, tyranizowania, pogardzania, gwałtu to najprawdopodobniej jest to spowodowane nadużywaniem alkoholu przez sprawcę. Życie pod jednym dachem z pijakiem lub alkoholikiem nie może być bezpieczne i spokojne. Każdy członek rodziny odczuwa niepokój, lęk, wstyd, złość, upokorzenie, rozczarowanie, odrazę, bezsilność, ale jednocześnie gotowość poświęcenia i pomocy. Oczywiście dla sprawcy. Poświęcenie ofiar musi mieć koniecznie nieprzekraczalną granicę, gdyż może prowadzić do ich współuzależnienia. Niestety często dzieje się tak, że ofiary samotnie usiłują walczyć ze sprawcą - alkoholikiem. Boją się z problemem wyjść na zewnątrz, dotrzeć tam, gdzie czeka na nich pomoc i przyjąć ją. I dzięki takiej postawie współuzależnienie nie tylko współmałżonków i starszych dzieci, ale również  krewnych,  znajomych, kolegów, sąsiadów, współpracowników pogłębia się, a za murami domów dochodzi do coraz większych dramatów. Często wokół problemu alkoholowego panuje zmowa milczenia. Świadkowie nie mając dostatecznego zaufania do odpowiednich instytucji mogą zwyczajnie bać o siebie i swoje rodziny. Przyczynia się do tego również zbyt mała ochrona prawna ofiar. Prawo w tym obszarze musi być poprawione. Obecnie do rzadkości nie należą rozstrzygnięcia stawające ofiarę w gorszej sytuacji od kata.

Ale czy można spokojnie żyć będąc świadomym, że ktoś codziennie żyje w pijackim piekle?

Alkoholizm jest chorobą. Najgorsze, że choruje na nią cała rodzina. Jak rozpocząć leczenie? Doświadczenie pokazuje, że takie metody jak rozmowy, namawiania, błagania czy nawet groźby bardzo rzadko przynoszą efekty. Zacząć należy od pomocy wszystkim „współuzależnionym” członkom rodziny alkoholika. Trzeba doprowadzić jak najszybciej do takiej sytuacji, że nikt z rodziny nie będzie brał odpowiedzialności za pijącego, a on sam będzie ponosił konsekwencje swoich wyborów. Ale aby osoba uzależniona ostatecznie zerwała z nałogiem musi doświadczyć ludzkiej troski, nie zaś odrzucenia. Samemu nie można zerwać z nałogiem, można to zrobić tylko z pomocą drugiego człowieka.

Każda choroba ma swoją przyczynę, często jest ich kilka. Alkoholizm też. Jakie są przyczyny pogrążania się tylu tysięcy ludzi, przede wszystkim mężczyzn w nałogu pijaństwa? Co kieruje pijanymi mężczyznami, że potrafią zadawać tyle cierpienia dzieciom i najbliższym osobom? Czy jesteśmy w stanie docierać do tych źródeł i je likwidować?

Oczywiście nie należy sądzić, że wszyscy nadużywający alkoholu stosują wobec swoich bliskich przemoc i są niebezpieczni w swoich środowiskach.

Stare powiedzenie mówi, że alkohol jest dla ludzi. Jednak używać należy go z umiarem.

Gmina Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych inicjuje i monitoruje działania związane z edukacją i profilaktyką rozwiązywania problemów alkoholowych. Celem działań jest ograniczanie dostępności alkoholu, zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększanie zdolności osób do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi. Podejmowane działania mają za zadanie wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowanie zdrowego stylu życia oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych. Komisja uprawniona jest do podejmowania czynności zmierzających do sądowego orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu, zobowiązania poddania się leczeniu odwykowemu. Ponadto, Komisja realizuje określone ustawowo zadania gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a w szczególności:

  • wydawanie postanowień dotyczących zgodności lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałą Rady Miasta Dąbrowa Tarnowska;
  • prowadzenie kontroli przestrzegania warunków i zasad sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na podstawie upoważnienia Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej;
  • prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych;
  • wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
  • prowadzenie działań zmierzających do poddania się leczeniu odwykowemu osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny;
  • podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

 

/-/ GKRPA w Dąbrowie Tarnowskiej

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej