Jesteś tutaj

Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy

     W dniu 18 września 2024 roku, w ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024-2028, zrealizowano zajęcia edukacyjne dla uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej.

      Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy na tematy dotyczące m. in. zjawiska przemocy rówieśniczej w szkole i cyberprzemocy, sposobów reagowania na przemoc i agresję oraz możliwości uzyskania pomocy w sytuacji doznawania przemocy ze strony rówieśników lub bycia jej świadkiem.
      Prelekcje poprowadził asp. Mariusz Przeniosło - dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Funkcjonariusz policji przedstawił dzieciom informacje na temat odpowiedzialności nieletnich za popełnienie czynów karalnych. Jednocześnie wyjaśnił uczniom pojęcie demoralizacji i omówił jej przejawy.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej i Zespół Interdyscyplinarny w Dąbrowie Tarnowskiej reprezentowała Ewa Światłowska - specjalista pracy socjalnej, która w czasie spotkania przybliżyła tematykę przemocy oraz sposobów jej przeciwdziałania.
      Głównym celem spotkania była profilaktyka i edukacja uczniów szkoły podstawowej w zakresie reagowania na przemoc domową, przemoc rówieśniczą i cyberprzemoc. Zapoznano dzieci z formami przejawiania się przemocy rówieśniczej w szkole, pouczono jak uczniowie mogą bronić się przed przemocą rówieśniczą oraz jakie działania są potrzebne, aby skutecznie przeciwdziałać przemocy rówieśniczej w szkole. Edukowano uczniów o obowiązku zgłaszania występowania przemocy rówieśniczej w szkole, w drodze do szkoły, po zajęciach szkolnych oraz zwrócono uwagę, iż uczniowie będąc świadkami przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy, mogą na nią skutecznie reagować.
      Funkcjonariusz policji i pracownik socjalny wyposażyli uczniów w wiedzę, gdzie można zgłosić przypadki bycia krzywdzonym i gdzie można otrzymać fachową pomoc. Ponadto prowadzono z uczniami rozmowy na temat właściwego postępowania, podkreślano świadomość wyboru i prawa do decydowania, jak może wyglądać bezpieczne otoczenie.
      W ramach edukacji i profilaktyki wszystkim uczestnikom zajęć przekazano ulotki informacyjne na temat zjawiska przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy oraz przekazano dane teleadresowe podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomoc i wsparcie dzieciom doświadczającym przemocy.

Spotkanie zrealizowane było dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Anny Fido, za co serdecznie dziękujemy.

 

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej