Jesteś tutaj

Działania Prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Logo Stop przemocy - PNG

W sprawach dotyczących przemocy w rodzinie Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Tarnowskiej podejmuje szereg działań oraz stosuje instrumenty prawne (środki o charakterze probacyjnym, środki zapobiegawcze), mające na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa osobom doświadczonym przemocą w rodzinie oraz skuteczne i niezwłoczne ukaranie sprawców przemocy.

Podejmowane przez Prokuraturę działania skierowane są przede wszystkim wobec sprawców przemocy w rodzinie. Obowiązujące przepisy dają możliwość organom Policji i Prokuratury na podjęcie niezwłocznych działań, celem zatrzymania sprawcy przemocy i zastosowania wobec niego środków zapobiegawczych.

Środki zapobiegawcze stosowane są na etapie postępowania przygotowawczego, wobec podejrzanego, tj. osoby której przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa. Tego rodzaju środki pozwalają na niezwłoczną reakcję na stwierdzoną i potwierdzoną materiałem dowodowym przemoc w rodzinie. Mają na celu przede wszystkim zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie, włącznie z odizolowaniem sprawcy od pokrzywdzonych przemocą. Prokurator władny jest zastosować środki zapobiegawcze między innymi w postaci dozoru Policji połączonego z nałożeniem na sprawcę określonych obowiązków (np. zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym, zakazem przebywania w określonych miejscach) oraz nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym (pod warunkiem spełnienia określonych w przepisach kodeksu postępowania karnego przesłanek). Dodatkowo prokurator może wnioskować o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego tj. tymczasowego aresztowania sprawcy, jednakże pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Tymczasowe aresztowanie stosuje sąd.

Środki stosowane na etapie wymiaru kary (środki karne, środki probacyjne) a wnioskowane przez Prokuraturę (np. zobowiązanie do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno edukacyjnych, powstrzymania się od nadużywania alkoholu) nie wymagają zgody sprawcy przemocy w rodzinie. Tego rodzaju środki stosowane są celem skutecznego i wszechstronnego oddziaływania wobec osoby stosującej przemoc.

Prokuratura zapewnia także ofiarom przemocy w rodzinie niezbędne wsparcie i pomoc. Liczbę spraw o przestępstwa z zastosowaniem przemocy w rodzinie zarejestrowanych w Prokuraturze Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej w 2016 r. i 2017 r. o przest. z art. 157 k.k., art. 190 k.k., art. 191 k.k., art.197 k.k. i art. 207 k.k. oraz sposób ich załatwienia, w tym wniosku o zastosowanie środków karnych przewidzianych w art. 39 k.k. środków o charakterze probacyjnym określonych w art. 72 k.p.k. oraz środków zapobiegawczych określonych w art. 275a k.p.k. przedstawia poniższa tabela.

Art.
 
Złożonych bezpośrednio do prokuratury
 
Zarejestrowanych (łącznie)
 
Wszczętych
 
Zakończonych umorzeniem
 
Skierowanych do sądu z aktem oskarżenia
 
W tym wnioski o:
Nakaz opuszcznia lokalu Zakaz zbliżania się Udział w programie korekcyjno-edukacyjnym Zastosowanie aresztu tymczasowego
157 k.k. - 9 5 3 4 - - - -
190 k.k. 4 17 12 3 3 1 - - -
191 k.k. - - - - - - - - -
197 k.k. - 3 1 - 1 - - - 1
207 k.k. 10 126 69 27 19 11 - 5 6
razem 14 155 87 33 27 12 - 5 7

 

Opracowanie:
Prokurator
Prokuratury Rejonowej
Karolina Lombara

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej