Jesteś tutaj

Diagnoza potrzeb w sprawie programu "Centra Opiekuńczo – mieszkalne" - rok 2021

Logo informacjiW dniu 04 maja 2021 r., Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, zaakceptowała Program pn. "Centra opiekuńczo-mieszkalne", który jest realizowany w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne", zwany dalej "Programem", zmierza do stworzenia warunków dla jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego/powiatowego, pozwalających na tworzenie i utrzymanie placówek pobytu osób niepełnosprawnych. Centra opiekuńczo-mieszkalne, zwane dalej "Centrami" przeznaczone są dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) oraz orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ww ustawy.

Osoby te, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), powinny mieć zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

Centra stanowią formę ośrodka wsparcia zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876, z późn. zm.).

Podstawą prawną przyjęcia Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787, z późn. zm.).

Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania całodobowego lub dziennego dla dorosłych osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

W celu utworzenia Centrum gminy/powiaty mogą zawierać między sobą porozumienia.

Terminy naboru wniosków w ramach Programu:

1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody (załącznik nr 1 do Programu) wraz z wymaganymi dokumentami wskazanymi w załączniku nr 7 – zgłoszenie zadania inwestycyjnego do Programu:

  • w zakresie Modułu I ‒ w terminie od dnia 4 maja 2021 r. do dnia 17 czerwca 2021 r.
  • w zakresie Modułu II ‒ w terminie od dnia 4 maja 2021 r. do dnia 30 września 2021 r.

Więcej informacji dotyczącej programu można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - Nabór wniosków w ramach Programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne" - rok 2021.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej, przeprowadza w środowisku Gminy Dąbrowa Tarnowska rozeznanie potrzeb w realizacji programu realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

W związku z powyższym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej informuje, że można zgłaszać osoby, które by wymagały zapewnienia takiego wsparcia w ramach programu.

Powyższe informacje, zgłoszenia prosimy o przekazanie w terminie do dnia 24.05.2021r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Kościuszki 15A, 33-200 Dąbrowa Tarnowska, tel. 14 657 83 83 oraz 571 336 500, faks 14 657 84 84, wysyłając tradycyjną pocztą na podany adres, wysyłając na adres e-mail: sekretariat@mopsiwr.pl lub wrzucając do skrzynki na listy znajdującej się przy wejściu do budynku MOPSiWR.

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej